Ez egy szóeredet-fejtő (azaz etimológiai) szótár, amely kimondottan a tanulóknak készült, nem nyelvészeknek. Könnyen érthetően mutatja be a szavak korábbi jelentéseit, formáit. Ebből megtudhatod, hogy miért éppen az lett egy szó mai alakja, ahogyan most használjuk.
A tudományos igényű művek fontos jellemzője az elfogulatlanság. E könyv megírásakor nem csak a hivatalosan propagált elméletek állításait vettem figyelembe, hanem az összes elérhető adatot megvizsgáltam és összehasonlítottam.
Ebből derült ki, hogy a honfoglalás előtti magyar nyelvről korábban megjelent szakkönyvek az elérhető adatoknak kilencven százalékát figyelmen kívül hagyták!
Míg a nyelvészek figyelmét lekötötte a finnugor, szláv és török eredetelméletek bizonygatása, szóra se méltatták a szanszkrit, sumér és dravida nagy kultúrákat, amelyek valójában mindegyik nyelvbe sok-sok szót adtak át.
Az internet révén ma már bárki számára hozzáférhetők a korábban eltitkolt, cenzúrázott könyvek, adatok. A rengeteg nyelvi, történelmi és más adat ismeretében már könnyű átlátni, hogy mi volt egy-egy szó valódi forrása.
Néha elég egy kicsit kitartóbb keresés, és máris sokkal érthetőbbé válik, miért változott egy szó.
Közismert példa a "lacikonyha" szó eredete, amit II. Ulászlóról neveztek el, mivel időnként vásári sütödékbe küldetett ebédért.
Azt már sokkal kevesebben tudják, hogy a szó eredetileg "lagzikonyha" volt, és csak tréfásan torzították Lacira... Így sokkal érthetőbb, igaz?
Mivel Te magad is sejted, hogy mi lehet az igazság, bizonyára érteni fogod, hogy miért oly fontos ez a könyv! Nem csoda, hogy olvasóim arcán számtalanszor láttam megjelenni a mosolyt, örömöt: "TUDTAM!"
A "Megtalált eredetek" tartalmazza az összes általános magyar szó eredetét, és a gyakran használt idegen szavak eredetét is.
A könyv végén egy fejezet áttekintést nyújt a nyelvekről, amelyekből szavakat vettünk át.
Egy rövid történelmi összefoglaló a magyar nyelv kialakulásának főbb fázisait mutatja meg.
A felhasznált művek jegyzékében pedig értékes adatokat találsz arról, hogy mennyiféle szótár, nyelvészeti mű készült a magyar nyelvről.
A könyv A/5 méretű, 448 oldalas, kemény borítós.