Ez egy értelmező szótár, amely kimondottan a tanulóknak készült, nem nyelvészeknek.
Azért "alapvető", mert ezek a szavak azok, amelyeket nap mint nap rengetegszer használunk, mégsem ismeri mindenki mindegyik jelentésüket. Használni viszont muszáj őket. Ezek a korábbi legnagyobb szótárírók számára is kemény diónak bizonyultak, hiszen épp ezeket nehéz elég érthetően, egyszerűen meghatározni.
Látszólag "mindenki tudja" ezeket, ám elég, ha csak egyetlen jelentésük nem világos a sok közül, máris érthetetlen, mit is akartak neked mondani.
Nem csak a magyar nyelv tanulása, megértése során okoznak gondot. Az idegen nyelveket tanulók sokszor épp azért nem boldogulnak az idegen nyelvvel, mert magyarul nem értik teljesen az ilyen apró szavakat, toldalékokat, amelyeket még az iskolában sem tanítanak...
Gondolj bele, milyen az élete annak, aki nem jól érti a "-ra, -re" toldalékot. Ha péntekre kell elkészülnie, akkor pénteken kezd neki. Ha négyre kell végeznie a munkával, akkor négykor fog hozzá. A megrendelők, főnökök, sőt még az udvarlók sem hajlandók mindig várni. Az eredmény egy romokban heverő élet egyetlen rövidke toldalék miatt...
A könyv fontosságáról a legjobb visszajelzést azok a rongyosra olvasott, kopottra lapozgatott kötetek adták, amelyeket a korrepetáló tanároknál és más tanfolyamtermekben láttam:
Az állandó használatban szinte teljesen tönkrementek a kötetek... Ennél nagyobb elismerést egyetlen író sem kaphat!
A "Szóról szóra" tartalmazza:
- a leggyakrabban félreértett szavak (a "rövid szavak") meghatározásait
- a toldalékok meghatározásait
- idegen eredetű elöljárók meghatározásait
- idegen eredetű toldalékok meghatározásait
- az írásjelek és gyakori szimbólumok meghatározásait
- névmutatót a könnyű használat érdekében.
Mindezeket sok-sok ábra és rengeteg könnyen érthető példa teszi még világosabbá.